E-barometr.pl

Postaw na swoim!


Kredyt we frankach – po jakim czasie roszczenia ulegają przedawnieniu?

Jeszcze kilka lat temu frankowicze nie mieli takiej świadomości swoich praw, jak obecnie. Pomoc adwokacka jest ogromnym ułatwieniem, jednak zwykle kosztuje ona niemało. Dodatkowym problemem jest przedawnianie się roszczeń. Może okazać się, że na walkę z bankiem jest już za późno. Ważne jest, aby pilnować określonych terminów.

Zawezwanie do próby ugodowej
Zawezwanie jest po prostu pismem procesowym. Należy złożyć je do odpowiedniego sądu rejonowego. Wszystko zależy od lokalizacji siedziby dłużnika, czyli w tym przypadku banku. W przypadku roszczeń poniżej 10 000 zł, opłata sądowa wynosi 40 zł. Jeśli kwota nienależnie pobrana przez bank przekracza 10 000 zł, to opłaca za złożenie pisma wynosi 300 zł. Co może zyskać frankowicz składając taki wniosek? Przede wszystkim dochodzi do przerwania biegu przedawnienia. W piśmie należy uwzględnić nie tylko wysokość roszczeń, ale również właściwą podstawę prawną.

Odrzucenie wniosku
Pismo z zawezwaniem do próby ugodowej może zostać odrzucone, jeśli nie zostaną w nim uwzględnione wszystkie niezbędne elementy. Jest to jednoznaczne z tym, że bieg przedawnienia nie ulegnie przerwaniu. W piśmie należy udowodnić, że umowa została skonstruowana nieprawidłowo. Należy wskazać klauzule abuzywne. Niezbędnym jest również obliczenie wysokości nienależnie pobranych przez bank kwot. Jest to różnica pomiędzy wysokością rat pobieranych przez bank, a wysokością rat należnych według frankowicza. Zawezwanie musi mieć formę jednoznaczną, inaczej może zostać odrzucone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *